katedra

Sentencja  „Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie” stała się mottem powtórkowej lekcji języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze, którą odbyli uczniowie klasy 1e (bezpieczeństwa publicznego). By dotknąć żywej historii Polski, udali się 30 maja na Wzgórze Lecha. Teraz już każdy z nich wie, w którym miejscu pochowany jest Książę Poetów Ignacy Krasicki i dlaczego ten klasycystyczny artysta i przyjaciel króla A. Poniatowskiego na zawsze został w Gnieźnie.

Katedra Gnieźnieńska i Muzeum Archidiecezjalne to doskonałe miejsce, by przypomnieć sobie poznane w klasie pierwszej zagadnienia, przede wszystkim związane ze sztuką romańską, gotycką, barokowym portretem trumiennym, rzeźbą W. Stwosza, malarstwem L. Wyczółkowskiego i J. Malczewskiego, początkami państwa w średniowieczu, roli kościoła i sztuki sakralnej w historii naszego regionu i kraju.



Ciekawe jakie atrakcje czekają klasy bezpieczeństwa publicznego na obozie profilowym, który odbędzie się w najbliższych dniach?


Patryk Majewski


 


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.