Czy zachorowania na raka możemy uniknąć?
poniedziałek, 03.04.2017
rakpiersi

 Na całym świecie zachorowalność na nowotwory wzrasta, dlatego warto wiedzieć czym jest nowotwór i jakie rakotwórcze czynniki towarzyszą nam każdego dnia. Wykładu na ten temat w poniedziałek 3 kwietnia wysłuchali uczniowie klas społeczno-zdrowotnych i klasy ratownictwa medycznego. Prowadzącą wykład była specjalistka z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu - Pani Agnieszka Jędrzejczak.



Zasadnicze pytanie jest oczywiste: jaki mamy wpływ na to czy zachorujemy. Okazuje się, że bardzo duży. Na zachorowalność największy (52%) wpływ ma nasz styl życia. Prowadząca przedstawiła kilka ważnych antyrakowych zasad:
1. Nie pal
2. Nie nadużywaj alkoholu
3. Utrzymuj prawidłową masę ciała
4. Bądź aktywny ruchowo (pół godziny ruchu dziennie  to spadek ryzyka zachorowania na raka aż o 18%)
5. Wprowadź zdrową dietę
6. Opalaj się rozważnie

Zarówno wśród kobiet jak i wśród mężczyzn najczęściej występującym nowotworem jest rak płuc. Miejsca kolejne są już ściśle związane z płcią, kobiety chorują na raka piersi i raka szyjki macicy, mężczyźni raka prostaty.

  
W ramach zajęć warsztatowych uczniowie korzystając z fantomów ćwiczyli odkrywanie zmian chorobowych w budowie piersi i jąder.


    
 


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.