AKTYWNY STRZELEC w PWSZ
środa, 23.11.2016
pwsz pokaz

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie przeprowadzono symulację wtargnięcia „aktywnego strzelca” do szkoły. To element szkolenia, jaki ma za zadanie przygotowanie placówek oświatowych na taki rodzaj zagrożenia. W ćwiczeniach udział wzięli funkcjonariusze Nieetatowej Grupy Realizacyjnej przy współpracy uczniów klas policyjnych z III Liceum Ogólnokształcącego.Celem pokazu było wyrobienie nawyku prawidłowych zachowań oraz zaprezentowanie działania służb mundurowych i ratowniczych w rozwiązaniu sytuacji związanej z atakiem zabójcy. Pokaz, został przygotowany na podstawie scenariusza opracowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ramach programu „Razem bezpieczniej” pod tytułem „Wtargnięcie napastnika do szkoły”.


Ćwiczenia z zakresu wtargnięcia „aktywnego strzelca” do obiektu przeprowadzone zostały po raz pierwszy na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Tematyka pokazu związana była ze zjawiskiem, które występuje na całym świecie. Aktywny zabójca to osoba, której celem nie jest wyeliminowanie konkretnej osoby, tylko zabicie w danym miejscu jak największej liczby ludzi, bez względu na wiek, płeć, przekonania, czy wiarę.
Ze względu na brak jednoznacznych motywów aktywny zabójca nie formułuje żądań, które warunkują rozpoczęcie bądź zaprzestanie działania. Stąd negocjacje w jego przypadku najczęściej nie mają zastosowania.Po wtargnięciu do budynku napastnika kadra profesorska wraz ze słuchaczami stosowała się do zasad, które były omawiane przez Policję dwa tygodnie wcześniej podczas szkoleń teoretycznych z zakresu algorytmu postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia terrorystycznego. Następnie do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści realizując plan wcześniej omawiany.Organizatorem pokazu, który przeprowadzono na zaproszenie rektora prof. dr hab. Józef Garbarczyka była Nieetatowa Grupa Realizacyjna z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przy współpracy klas policyjnych z III Liceum Ogólnokształcącego oraz Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego. 


Źródło: Aktualności KPP w Gnieźnie


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Jan III Sobieski jest jedynym Polakiem uwzględnionym przez Karla von Clausewitza w rozważaniach nad historią powszechnej sztuki wojennej. Clausewitz zaliczył Sobieskiego do najwybitniejszych wodzów wszechczasów.