25 maja 2015 r. w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie odbyła się trzecia edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego „ Mistrz Ortografii 2015”, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu gnieźnieńskiego. W tym roku zaproszenie organizatora – III Liceum Ogólnokształcące- przyjęli uczniowie następujących placówek oświatowych: ZSP nr 1, ZSP nr 3, I LO, II LO, III LO , Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4, Akademickie Gimnazjum Milenium, Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice—Dzieciom” .

Wszyscy uczestnicy walczyli o zaszczytny tytuł „Mistrza Ortografii 2015”, cenne puchary i nagrody książkowe ufundowane przez p. dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego Beatę Czechańską. Tekst dyktanda stworzyła specjalnie na tę okazję p. Edyta Siejakowska-Bandosz, nauczyciel języka polskiego w III LO. W jego treści niemało było pułapek związanych z pisownią (roz)łączną partykuły „nie”, nazw własnych, wyrazów obcego pochodzenia czy również tych rodzimych, ale mało znanych, szczególnie młodszym użytkownikom języka polskiego.

Tytuł „Mistrza Ortografii 2015” w kategorii szkół gimnazjalnych zdobył Tymoteusz Szczapa z Akademickiego Gimnazjum Milenium, miejsce II zajął Wojciech Franek z Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice – Dzieciom”, zaś miejsce III zajęła Izabela Penkert z Gimnazjum nr 4.

„Mistrzem Ortografii 2015” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych została Zuzanna Wójt z II Liceum Ogólnokształcącego, miejsce II zajął Bartosz Gawrecki z I Liceum Ogólnokształcącego, a III – Mikołaj Pluta z II LO. W rywalizacji drużynowej, w kategorii szkół gimnazjalnych najlepiej wypadli uczniowie Akademickiego Gimnazjum Milenium, natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepiej zaprezentowali się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego.

Zarówno starsza jak i młodsza grupa uczestników dyktanda oprócz tego, że musiała nagłowić się podczas pisania, na pewno też miała niecodzienną okazję, by po raz kolejny przekonać się o bogactwie języka polskiego, które trzeba stale odkrywać i rozwijać, m.i.n. poprzez jak to spotkania. Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest więc wspaniałą inicjatywą, którą należy podtrzymywać, by w dobie skrótowych informacji i deficytu czytelnictwa pokazać, że każdy może używać pięknego języka polskiego.tekst : Edyta Siejakowska-Bandosz


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.