Patron2015

Święto Patrona w III LO zorganizowane zostało 11 marca i przebiegało pod hasłem „Dzień Sarmaty.” Każdego roku uroczystości tej patronuje inny temat przewodni związany z osobą i epoką Sobieskiego. Celem organizatorów jest jak najskuteczniej przybliżyć uczniom naszej szkoły wiedzę na temat obyczajowości, historii i specyfiki czasów Sobieskiego za pomocą metody „ucząc - bawić, bawiąc - uczyć”. Scenariusz obchodów był dziełem nauczycieli historii – p. Alicji Jagieły – Dolaty i p. Magdaleny Tomczykowskiej lecz na ich ostateczny kształt wpływ miała przede wszystkim pomysłowość, zaangażowanie i praca naszych uczniów.



Przed uczniami klas pierwszych i drugich postawiono trzy zadania. Odtańczenie staropolskiego, narodowego tańca – poloneza. Sędziowie oceniali walory artystyczne, zachowanie reguł tańca, ilość odtańczonych figur oraz zaangażowanie klasy. W tej konkurencji zwyciężyła klasa 1g.



Następnie drużyny poszczególnych klas odtwarzały dzieła barokowych mistrzów – Vermeera, Rembrandta, Caravaggia i innych. Oceniano zastosowane rekwizyty, charakteryzację, wierność w ukazaniu pierwowzorów reprodukcji. W konkurencji „żywe obrazy” aż pięć drużyn osiągnęło maksymalną ilość punktów: 1a, 1c, 1g, 2a, 2d.



Trzecie zadanie poświęcone było staropolskiej kuchni. Jury między innymi miało za zadanie ocenić smak przygotowanego przez klasę bigosu - potrawy, która najbardziej kojarzona jest z polską sztuką kulinarną. Najlepszy bigos przygotowała klasa 1g a do ideału zbliżał się bigos podany przez klasę 2a, która przygotowała najlepszą prezentację na temat smaków baroku. Jury zwróciło również uwagę na sam sposób podania potrawy. Ostatecznie w zmaganiach bezkonkurencyjna okazała się klasa 1g. Na podium znalazły się jeszcze klasy 2a i ex aequo 1a i 1c.



Tradycyjnie rozegrany został konkurs wiedzy o Patronie. Składał się z dwóch etapów. Eliminacji pisemnych, w których wzięły udział trzyosobowe reprezentacje klas oraz finału, do którego weszło pięć drużyn. Zwycięzcą turnieju została drużyna klasy 2a w składzie: Ola Dzięgielewska, Ola Mrozińska i Olaf Perek. Miejsce drugie zajęła klasa 1g, trzecie 1c.

Na zakończenie uczniowie klasy 1a o profilu humanistyczno-artystycznym wystąpili przed publicznością z przedstawieniem, w którym w żartobliwy sposób ukazali kilka epizodów z życia naszego Patrona.
 
zobacz więcej zdjęć:

część I
część II

 
tekst: A.Dolata
zdjęcia: M.Śmigowski


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.