
11 grudnia br. w naszej szkole odbyło się szkolenie dotyczące uzależnień - Świadomy kierowca, prowadzone przez terapeutę uzależnień p. Tomasza Chałka. Głównym tematem był alkohol oraz jego skutki podczas jazdy samochodem. Na początku zapoznaliśmy się z granicą tego trunku we krwi, jaka powinna obowiązywać każdego kierowcę podczas prowadzenia pojazdu. Wygląda ona następująco:
od 0.00‰ do 0.19‰ - stan trzeźwości,
od 0.20‰ do 0.49‰ - pod wpływem,
od 0.50‰ wzwyż - stan nietrzeźwości.
Aby przyjrzeć się temu nieco bliżej, prowadzący spotkanie dał wszystkim chętnym "alko-gogle" oraz "narko-gole". Miały one być dowodem na to, co tak naprawdę widzi osoba pijana i ta pod wpływem narkotyków. Ćwiczeniem sprawdzającym był prosty rzut piłeczki tenisowej w kierunku chętnego z założonymi specjalnymi okularami. Mimo ogromnych prób nikt nie zdołał jej złapać. Ostatnim punktem spotkania było rozdanie dla każdego z nas anonimowych ankiet pt.: "Jak ocenić swoje picie". Zawarte w niej jedenaście pytań dotyczyło wcześniej omawianego alkoholu, a na odwrocie kartki znajdowały się wyniki jego spożycia: od picia o niskim poziomie ryzyka, do podejrzenia uzależnienia od alkoholu.
Mimo wielu ostrzeżeń o nie wsiadaniu za kółko pod wpływem alkoholu, niestety co raz częściej słyszymy o wypadkach z udziałem pijanego kierowcy. Cieszyny się bardzo, że mogliśmy w przyjemnej atmosferze pomyśleć o zagrożeniach, nauczyć się wielu rzeczy.
tekst: Joanna Pałczyńska (klasa bezpieczeństwa publicznego)
zaloguj się aby dodawać komentarze