Świadomy kierowca
wtorek, 27.01.2015
trzezwy

11 grudnia br. w naszej szkole odbyło się szkolenie dotyczące uzależnień - Świadomy kierowca, prowadzone przez terapeutę uzależnień p. Tomasza Chałka. Głównym tematem był alkohol oraz jego skutki podczas jazdy samochodem. Na początku zapoznaliśmy się z granicą tego trunku we krwi, jaka powinna obowiązywać każdego kierowcę podczas prowadzenia pojazdu. Wygląda ona następująco:
od 0.00‰ do 0.19‰ - stan trzeźwości,
od 0.20‰ do 0.49‰ - pod wpływem,
od 0.50‰ wzwyż - stan nietrzeźwości.


 
Aby przyjrzeć się temu nieco bliżej, prowadzący spotkanie dał wszystkim chętnym "alko-gogle" oraz "narko-gole". Miały one być dowodem na to, co tak naprawdę widzi osoba pijana i ta pod wpływem narkotyków. Ćwiczeniem sprawdzającym był prosty rzut piłeczki tenisowej w kierunku chętnego z założonymi specjalnymi okularami. Mimo ogromnych prób nikt nie zdołał jej złapać. Ostatnim punktem spotkania było rozdanie dla każdego z nas anonimowych ankiet pt.: "Jak ocenić swoje picie". Zawarte w niej jedenaście pytań dotyczyło wcześniej omawianego alkoholu, a na odwrocie kartki znajdowały się wyniki jego spożycia: od picia o niskim poziomie ryzyka, do podejrzenia uzależnienia od alkoholu.Mimo wielu ostrzeżeń o nie wsiadaniu za kółko pod wpływem alkoholu, niestety co raz częściej słyszymy o wypadkach z udziałem pijanego kierowcy. Cieszyny się bardzo, że mogliśmy w przyjemnej atmosferze pomyśleć o zagrożeniach, nauczyć się wielu rzeczy.

 
tekst: Joanna Pałczyńska (klasa bezpieczeństwa publicznego)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.