słonce

Dnia 28.11.2014 r. ( tj. piątek ) o godzinie 19 w Teatrze imienia Aleksandra Fredry w Gnieźnie rozpoczęła się premiera niezwykłego spektaklu w reżyserii Rafała Urbackiego. "Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci", bo taki właśnie nosi tytuł został zrealizowany przez aktorów Teatru oraz uczestników warsztatów projektu "5 zmysłów EKSPRESJA". Na samym wejściu gnieźnieńskiego teatru "poczęstować" było się można cienką książeczką przedstawiającą zdjęcia z innych eventów tego przedsięwzięcia. Uczestnikami tychże wydarzeń i spotkań są oczywiście osoby z większym lub mniejszym stopniem niepełnosprawności.



Po zdaniu płaszczy w szatni, a trochę ich było, ponieważ dzień był wyjątkowo mroźny, a także rozgoszczeniu się w wygodnym fotelu nie pozostało nic oprócz czekania, w ogromnej ciekawości na to, co wydarzy się na scenie. 3/4 teatru zostało zajęte przez przybyłych ludzi, wyczekujących na trzeci dzwonek, którego wybrzmienie przedłużyło się o parę minut. Początek spokojny, nawiązujący do historii żebraków wygnanych z Gniezna. Sztuka ewidentnie napisana na potrzeby pierwszej stolicy Polski. Po chwili rozpoczyna się prowokacyjna rzeź. Sztuka ma za zadanie być swoistym impulsem, kopnięciem i punktem zwrotnym dla społeczeństwa, które ludzi niepełnosprawnych odrzuca z niesamowitą znieczulicą. Spektakl prowokuje na każdym kroku. Z jednej strony wzbudza śmiech wynikający z komizmu sytuacyjnego, z drugiej natomiast zawstydza przybyłą publiczność, której wady są pokazane "jak na talerzu". Reakcja widzów była jednak fenomenalna, sztuka wzbudzała skrajne emocje. Na początku wzruszenie oraz współczucie dla niepełnosprawnych aktorów, później natomiast rozładowanie atmosfery i wybuchające co chwile gdzieniegdzie salwy śmiechu, wynikające ze świetnego poczucia humoru reżysera i ogromnego dystansu osób znajdujących się na scenie do swoich niedoskonałości. Sztuka zakończyła się wielkim sukcesem, więc ogromne brawa należą się występującym aktorom.



Udział wzięli znani z desek gnieźnieńskiego teatru: Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz, Bogdan Ferenc, a także Michalina Rodak oraz gościnnie Dorota Jenek, Ewa Jenek, Agata Wąsik, Damian Karwacki, Filip Pawlak, Sebastian Pawlik i Dariusz Pavanello. Warto wspomnieć, że uczniowie III LO mieli szanse wziąć udział w owym projekcie. Zadaniem ich było stworzenie prezentacji w formie zdjęć, filmów oraz wywiadów na temat różnych rodzajów niepełnosprawności. W jej tworzeniu pomagał pracownik działu marketingu i reklamy teatru - Paweł Bąkowski. Była ona wyświetlana w holu teatru im. A.Fredry przed spektaklem i miała za zadanie wprowadzenie widzów w tematykę wieczoru. Cały projekt odbił się szerokim echem w środowisku artystycznym Gniezna i mam nadzieję, że pobudzi on więcej ludzi do podejmowania podobnych inicjatyw.



tekst: Zuzanna Okińczyc (klasa humanistyczno-artystyczna)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.