Projekt Nad podziałami
czwartek, 05.06.2014
podział

Dnia 4 czerwca bieżącego roku w Instytucie Kultury Europejskiej odbyła się konferencja popularnonaukowa dotycząca 25 lat wolności. Przedstawiono projekt przypominający i przestrzegający przed nacjonalizmem, ksenofobią, totalitaryzmem, brakiem tolerancji oraz szerzeniem mowy o nienawiści. Projekt "Nad Podziałami" realizowany na terenie Instytutu Kolegium Europejskiego UAM w Gnieźnie, miał na celu ukazanie drogi do odzyskania wolności i przedstawienie historii Muru Berlińskiego, symbolu podziału Europy.



Mur Berliński jest symbolem upadku totalitaryzmu i ostrzega przed niebezpieczeństwem, jakie niosą z sobą podziały między ludźmi, społeczeństwami i narodami. Wydawał się bardzo trwały i stabilny.



Muru w Berlinie już nie ma, ale pozostał po nim napiętnowany emocjonalny ślad. Symbolika Muru Berlińskiego odsyła do przeszłości, do wydarzenia, które tkwi w pamięci do dziś. Jego obalanie, które trwało od listopada 1989, a zakończyło się oficjalnie 3 października 1990, stało się symbolicznym aktem końca podziałów w Europie i zjednoczenia Niemiec. Zachowano tylko fragmenty Muru Berlińskiego jako pamiątkę historyczną.



 

tekst: Roksana Lemańska, Ilona Mendyk, Weronika Kaczmarek (klasa medioznawcza)
zdjęcia: Wioletta Dzieciuchowicz, Honorata Świątek, Kamila Bartkowiak (klasa medioznawcza)







Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski jest jedynym Polakiem uwzględnionym przez Karla von Clausewitza w rozważaniach nad historią powszechnej sztuki wojennej. Clausewitz zaliczył Sobieskiego do najwybitniejszych wodzów wszechczasów.