logo

Zebrania zazwyczaj kojarzą się z nieciekawie spędzonym czasem, gdy trzeba wysłuchiwać suchych uwag, głoszonych przez wychowawców. W zupełnie innym kierunku poszło III Liceum Ogólnokształcące, organizując specjalne zebranie klas medioznawczych w Kolegium Europejskim w ubiegłą środę 23 kwietnia 2014. Wyjątkowe, bo stawili się na nim nie tylko standardowo rodzice, ale również ich dzieci. Poprowadzone zostało przez trzech nauczycieli, sprawujących opiekę nad wszystkimi trzema rocznikami klas oznaczonych literką "B": Panią Profesor Marzenę Hurysz, Panią Profesor Agnieszkę Kozłowską i Pana Profesora Grzegorza Stefańskiego. Nie mogło też zabraknąć specjalnych gości, więc na miejscu stawili się Dyrektor szkoły Pani Beata Czechańska, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego Pan Dariusz Pilak, a także Dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej Pan Lech Gołyński i mentorka klas medioznawczych Pani Profesor Eliza Grzelak. Głównym celem wydarzenia było pokazanie zebranym, czym my, uczniowie klas 1-3, mieliśmy okazję się zająć od września, a właściwie od wakacji poprzedzających rok szkolny 2013/14. A zajęć tych było co nie miara. Zaczęło się od wysokiego C. We wrześniu odbyły się dwie duże konferencje: XIX Krajowa Konferencja Diagnostyki Edukacyjnej i Ogólnopolska Konferencja Językoznawców.



Tę drugą uczniowie klas medioznawczych opracowywali medialnie pod kątem zbierania materiału fotograficznego, z którego powstał film dla uczestników, dostępny także na naszej stronie. Natomiast o wiele większym, wręcz logistycznym posunięciem, okazała się konferencja diagnostyki edukacyjnej i to, co początkowo wydawało się wręcz niemożliwym, udało się medioznawcom. Dwie gazetki, w całości wydane i w całym nakładzie rozdane uczestnikom zebrały najwyższe noty. Wszyscy młodzi dziennikarze uwijali się, jak w ukropie, by dostarczać materiały, robić wywiady, pstrykać zdjęcia, składać gazetki, a jednocześnie robić stronę konferencyjną.

W wakacje letnie po raz kolejny, otrzymując akredytację na Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Martyna Paszek relacjonowała na żywo prawie wszystkie wydarzenia. Także Gniezno stało się miejscem dziennikarskiego rozwoju medioznawców: staże w Radio Plus i prawdziwe akredytacje na imprezę Lata z Radiem. Wszystko zarejestrowane na naszej stronie. Dzięki sesji naukowej Fredro nasz współczesny organizowanej przez Teatr im. A. Fredry spora grupa uczniów miała okazję porozmawiać z reżyserem Filipem Bajonem, aktorkami: Magdaleną Zawadzką i Teresą Budzisz – Krzyżanowską. Niby nic, ale trema, z jaką musieli walczyć podczas wywiadów z ludźmi znanymi ze szklanego ekranu jest niebagatelna. Jednak poradzili sobie znakomicie. Efekty ich zaangażowania widać na stronie.



Przed świętami klasy medioznawcze przygotowały wspólne kolędowanie, które w tym roku pobiło rekordy naszych oczekiwań, ponieważ pierwszy raz zabrakło miejsca w gościnnej auli Instytutu Kultury Europejskiej, a żadna klasa nie wystąpiła bez wcześniejszego przygotowania. I już właściwie mogłoby się wydawać, że można zwolnić, trochę odsapnąć. Nic bardziej mylnego, ponieważ nadszedł VI Gnieźnieński Festiwal Nauki i Kultury i - jak co roku - uczniowie klas medioznawczych przygotowali stronę festiwalową. Taką z prawdziwego zdarzenia, taką, na której popisali się niesamowitą wiedzą dziennikarską, umiejętnościami prowadzenia wywiadów, czy dokumentowania, zarówno fotograficznego, jak i filmowego festiwalu. Wiedzę na temat warsztatu dziennikarskiego czerpaliśmy nie tylko z zajęć lekcyjnych, ale także zdobywaliśmy ją dzięki stażom wakacyjnym w zaprzyjaźnionym Radio Plus, wizycie w TVP Poznań, uczestnictwu w warsztatach dziennikarskich w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Poznaniu. Ale nie samym dziennikarstwem żyjemy.



Nasi uczniowie biorą aktywny udział w różnego rodzaju konkursach i zdobywają na nich czołowe miejsca, jak chociażby pierwsze miejsce Kamili Bartkowiak w międzyszkolnym konkursie informatycznym – prezentacja o Irenie Sendlerowej, w konkursie „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 i jego bohaterowie” Ewa Tomczak zajęła I miejsce za film i Marcin Kominiarek II miejsce za scenariusz, ponadto Ewa Tomczak zajęła drugie miejsce w konkursie: Krwiodawstwo w obiektywie, a Kamelia Osterczy i Olga Smarzyńska, które wchodzą w skład grupy tanecznej: „The Best Company of Becia” na IX MISTRZOSTWACH POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W AEROBIKU I INNYCH FORMACH TANECZNYCH uplasowały się na drugim miejscu, trzecie miejsce Pauliny Popek w powiatowym konkursie ortograficznym. Emilia Gładziszewska, Paulina Popek i Żaneta Grunwald bardzo ładnie zaprezentowały się w konkursie Wielkie Rocznice, a Sebastian Zykowski w konkursie wiedzy o filmach Andrzeja Wajdy.



Zupełnie niedawno pojawiliśmy się także na Nocy Uniwersytetu, z której relacje także znajdują się na naszej stronie. W tym natłoku rozlicznych działań klas medioznawczych, którymi spokojnie moglibyśmy obdzielić kilka klas w naszym liceum, nigdy nie zapominamy o byciu po prostu człowiekiem. Uczniowie klas medioznawczych żywo angażują się w pracę wolontariatu szkolnego.



Najstarsza z klas w specjalnie przygotowanym przez siebie filmie zwierzyła się, czego najbardziej będzie im brakować, gdy już niedługo przestaną być uczniami tej szkoły, choć zostali przez wszystkich zapewnieni, że mury tego budynku zawsze będą dla nich otwarte. Jako osoba, która spędza w trzecim liceum dopiero swój pierwszy, choć dobiegający już końca, rok, już teraz również jestem w stanie powiedzieć, że będę tęsknić za tą szkołą co najmniej równie mocno jak oni. Na sam koniec pani Hurysz, bo to ona przez większość czasu zajmowała miejsce na mównicy, podziękowała wszystkim za przybycie i w taki właśnie sposób dobiegło końca najciekawsze zebranie, którego byłem świadkiem w moim życiu.

tekst: Marcin Kominiarek (klasa medioznawcza)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.