W pogoni za wiedzą
sobota, 12.04.2014
Metz

8 kwietnia 2014 roku Uniwersyteckie Klasy Medioznawcze wzięły udział w drugim Dniu z Dziennikarstwem w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu. W ramach tego dnia odbył się wykład prowadzony przez dziennikarza muzycznego - Piotra Metza, który z przyjemnością opowiadał przyszłym dziennikarzom o jego pracy i doświadczeniach zawodowych. Głównym tematem rozważań był wywiad, który jest najtrudniejszą, ale także najfajniejszą częścią tej pracy.Wywiad z gwiazdami muzyki rządzi się swoimi prawami, ponieważ są to ludzie trudni, jeżeli chodzi o dostęp do nich, kontrowersyjny często styl życia, czy charakter wykonywanej pracy. Pana Piotr Metz miał przyjemność przeprowadzić wywiad między innymi z Madonną, Alicją Keys, Seleną Gomez, Mickem Jaggerem Z tym ostanim wywiad został przeprowadzony przez telefon, w nagrodę za promowanie koncertu Stonesów przez Radio RMF.Dziennikarz zwracał uwagę na to, iż najważniejsze i kluczowe jest pierwsze pytanie, które przekonuje naszego rozmówcę o tym, że można porozmawiać o czymś nowym. Ważny jest także kontakt wzrokowy, a także ubiór, ponieważ należy się wzajemnie szanować. Powinniśmy pamiętać, że jest lista tematów tabu, których należy unikać, są to między innymi sprawy prywatne, osobiste, jak także temat polityki i religii. Wywiady można podzielić na: radiowe, telewizyjne, prasowe, telefoniczne.

Wywiadu telefoniczno - radiowego nie lubię dlatego, że te kilkanaście lat doświadczenia spowodowało, że wiem, że inaczej rozmawia się z kimś, kto jest przede mną twarzą w twarz, z kim mam jakiś kontakt. To jest sytuacja trudna, bo oczywiście wywiad telefoniczny jest łatwiejszy - twierdzi Piotr Metz

Przygotowując się do wywiadu należy pamiętać, by oprócz podstawowych informacji, doczytać także poprzednie wypowiedzi artysty, zastanowić się nad pierwszym pytaniem, które jest inne dla każdej osoby. Zwrócono uwagę także na to, że zdecydowanie trudniej jest przeprowadzić wywiad z naszym idolem. W wywiadzie chodzi o to, by pokazać człowieka, a jest to ogromne wyzwanie.Wykład ten spotkał się z dużym zaciekawieniem uczestników. Z pewnością informacje, które zdobyliśmy w trakcie wypowiedzi doświadczonego dziennikarza, przydadzą się w naszej dalszej pracy z mediami.

tekst: Żaneta Grunwald, Emilia Gładziszewska, Honorata Światek (klasa medioznawcza)Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.