straż1

Dnia 20 marca 2014 roku klasa 1e o profilu bezpieczeństwa publicznego udała się do Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Tym razem byliśmy w świetlicy szkoleniowej. Dowiedzieliśmy się jak wygląda struktura w straży pożarnej, a także, że w Gnieźnie jest Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w samym centrum naszego powiatu, która dzięki temu ma równy dostęp do wszystkich jego zakątków.



Wiemy też, że stacje benzynowe, stadiony i budynki mieszkalne, zanim zostaną oddane do użytku, muszą zostać sprawdzone przez straż pożarną. Dowiedzieliśmy się, że strażacy jeżdżą do różnych przypadków - od najlżejszych, np. wyciek oleju, do najbardziej poważnych, np. wybuch gazu albo transport tzw. materiałów terrorystycznych np. uranu.



Potem strażak pokazał nam tzw. walizkę chemiczną i jej zawartość, m.in. dalkomierz do mierzenia odległości, wiatromierz, radiometr, miernik, który służy do mierzenia ile procent danego gazu znajduje się w powietrzu. Wiemy, że tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny, ale my nie wiemy, że wdychamy ten związek, bo jest bezwonny i miernika używa się m.in. w celu sprawdzenia czy w pomieszczeniu znajduje się tlenek węgla. Za tydzień czeka nas nowa porcja wiedzy o pracy strażaków.


tekst: Agata Powałowska klasa 1e


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski jest jedynym Polakiem uwzględnionym przez Karla von Clausewitza w rozważaniach nad historią powszechnej sztuki wojennej. Clausewitz zaliczył Sobieskiego do najwybitniejszych wodzów wszechczasów.