Medioznawcy i Żeromski
czwartek, 27.03.2014
zeromski

Podczas VI Festiwalu Nauki i Kultury w auli III Liceum Ogólnokształcącego odbył się XII powiatowy konkurs z cyklu Wielkie rocznice. W tym roku konkurs dotyczył osoby Stefana Żeromskiego, jego dzieciństwa, młodości, twórczości, pisanych powieści oraz ekranizacji filmowych dzieł pisarza. Konkurs rozpoczął się o godzinie 10.00. Pani Profesor Magdalena Kosicka powitała i przedstawiła zaproszonych gości, po czym poprosiła zgłoszone drużyny o wylosowanie swojego miejsca. Po losowaniu drużyny zajęły przydzielone im stanowiska.



Pani Profesor wspomniała również o sponsorze konkursu, czyli wydawnictwie Operon. Udział w konkursie wzięło 7 szkół ponadgimnazjalnych, nie tylko z Gniezna, lecz także z Trzemeszna i Witkowa. W jury zasiadły polonistki, które przyjechały wraz z uczestnikami. Nie mogło oczywiście zabraknąć Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego Pani Beaty Czechańskiej, która była przewodniczącą jury. Wspomnieć także należy, że to Pani Dyrektor Czechańska jest "matką" tego konkursu, ponieważ to właśnie z Jej inicjatywy rozpoczęła się rywalizacja uczniów z zakresu wiedzy o pisarzach i ich dziełach. Prowadząca konkurs zapoznała wszystkich uczestników z jego etapami. Pierwszym były pytania dotyczące całego życia Stefana Żeromskiego. Przygotowanych było sto pytań, na kanwie których odbyło się dziewięć rund. Następnie do drugiego etapu kwalifikowało się tylko 5 drużyn. W drugim etapie uczestnicy mogli wybierać takie kategorie, jak: biografia, "Przedwiośnie" i "Ludzie bezdomni", pytania dotyczące zaprezentowanego filmu oraz zeskanowanej fotografii. Trzeci, ostatni etap, polegał na obstawieniu przez finałowe drużyny punktów, które przeznaczają na końcowe pytanie. I to oczywiście uczestnicy obstawiali w "ciemno" liczbę punktów, gdyż nie znali pytania, a od przyjętej strategii również zależało miejsce na podium. W tym etapie znalazły się nasze koleżanki: Paulina Popek, Emilia Gładziszewska i Żaneta Grunwald. Ogrom ich wiedzy o życiu i twórczości Żeromskiego był ogromny, zabrakło szczęścia, ale i tak jesteśmy z naszych koleżanek BARDZO dumne, ponieważ okazały się najlepsze z III LO.



Uczestnicy zmagań to drużyna z I LO, po dwie drużyny z II i III Liceum Ogólnokształcącego oraz ZSO Trzemeszno, ZSP4 w Gnieźnie, ZSP w Witkowie, ZSP1 w Gnieźnie, ZSP2 w Gnieźnie i ZSO w Trzemesznie. Do trzeciego - ostatniego etapu - zakwalifikowały się następujące drużyny: dwie z II Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego.



Uczestnicy zmagali się z ostatnim pytaniem, na które musieli odpowiedzieć również pytaniem. Niestety, nie było ono tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.
Jury i prowadzący podkreślali, iż drużyny, które zakwalifikowały się do trzeciego etapu, już i tak są w finale, ważne, że pokazali swoją ogromną wiedzę na temat Stefana Żeromskiego. Zwycięzcą konkursu zostali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego, drugie miejsce zajęli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, natomiast trzecie miejsce również uczniowie z "Dąbrówki". Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i podziwiamy trud, jaki włożyli w dobre przygotowanie się do konkursu.



Po konkursie odbył się wykład, który wygłosiła Pani prof. dr hab. Eliza Grzelakowa z Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie. Tematem wykładu była "wielokulturowość".



tekst: Erkia Adamska, Wiktoria Weber (klasa medioznawcza)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.