sesja

Jestem niepełnosprawny - mam prawo kochać i żyć w społeczeństwie - to nazwa projektu prowadzonego przez Środowiskowy Dom Samopomocy "Dom Tęcza", finansowanego z środków PFRONu, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Ma on pokazać ludziom inne oblicze osób z niepełnosprawnością intelektualną niż to stereotypowe. Są to osoby dorosłe i mimo swojej niepełnosprawności zasługują na taki sam szacunek i prawa jak inni obywatele, mają też takie same potrzeby. W związku z projektem uczestnicy wzięli udział między innymi w:

- kursie pierwszej pomocy (przy współudziale 10 wolontariuszy III LO);



- pogadance dla kobiet z ginekologiem;

- treningu rodzicielskim;

- warsztatach z seksuologiem;

- warsztatach antydyskryminacyjnych w gnieźnieńskich liceach
.

Sesja fotograficzna, to tylko jedno z działań w projekcie przy profesjonalnej pomocy pani kosmetyczki Karoliny Przygody i fryzjerki Lidii Szoszorek, a przede wszystkim fotografa Waldemara Stube. Celem było ukazanie społeczeństwu dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną jako atrakcyjnych obywateli i złamanie stereotypu, iż są one często brzydkie - mówi p.Aneta Mężyńska - Malinger, jedna z terapeutek zajęciowych w "Domu Tęcza".





Wolontariusze z naszego liceum z klas 1a, 1b, 2b oraz 3d i tym razem z chęcią przystąpili do pomocy w tej części projektu.
Sesja zdjęciowa była przede wszystkim nowym doświadczeniem dla osób biorących udział w niej udział - byli oni nie tylko z Gniezna, ale też np. z Wrześni, Trzemeszna. Łącznie wzięło w niej u dział 20 dorosłych osób. Większość z nich po raz pierwszy korzystało z usług wizażystki czy fryzjera, zobaczyli dzięki temu, jak potrafi zmienić się ich wygląd, być może zyskali nieco pewności siebie, ale co najważniejsze, świetnie się bawili i byli zadowoleni.
 


By dowiedzieć się więcej oraz aby śledzić dalsze działania placówki, polecam odwiedzenie ich strony na facebook'u.

tekst: Adrianna Grajek (klasa medioznawcza)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.