22 czerwca jest obchodzony jako Dzień bez uzależnień. Z tej okazji uczniowie klas policyjnych z III LO w Gnieźnie zorganizowali happening, którego celem było uświadomienie młodzieży zagrożenia płynącego z korzystania z używek. Kwestia uzależnień jest niewątpliwie związana z działalnością policji. Dlatego imprezę wsparli gnieźnieńscy komisarze policji, z asp. sztab. Aldoną Nowak na czele, która rozpoczęła dzisiejsze obchody w amfiteatrze centrum kultury Scena To Dziwna.
Wydarzenie zgromadziło głównie osoby uczęszczające do klas policyjnych, ale przybyli także przedstawiciele klas medioznawczych, humanistyczno-artystycznych oraz dyrekcja III LO wraz z prof. Magdalena Kosicką, prof. Edyta Siejakowską-Bandosz, prof. Patrykiem Majewskim a także prof. Wojciechem Sikorskim.
Uczniowie klas policyjnych trzymali w rękach transparenty, które wykonała młodzież III LO w Gnieźnie. Na imprezie można było dostrzec młodzież z Gimnazjum nr 1 w Gnieźnie, która aktywnie włączyła się w happening, śpiewając piosenkę Lenki pt. „The Show”. Zebrała ona gromkie brawa za swój występ.
Kolejnym punktem programu było odtworzenie fragmentów utworów, których autorzy ponieśli śmierć w wyniku przedawkowania narkotyków, np. Whitney Houston czy Amy Winehouse. Następnie wysłuchaliśmy poetyckich przykładów, dotyczących przemocy fizycznej i narkomanii wśród młodzieży. Zebrani na happeningu usłyszeli też historie o lekomanii i anoreksji. Zgromadzeni wysłuchiwali wszystkiego z ogromnym zaciekawieniem.
Tymczasem podczas imprezy z boku sceny przygotowywano plakat, który miał przedstawiać rzeczy kojarzące się z tematem uzależnień. Prace odbywały się w szybkim tempie, dzięki czemu efekty były widoczne niemal natychmiast.
W tym samym czasie pani prof. Edyta Siejakowska–Bandosz podsumowała wystąpienia i odsłuchane fragmenty w krótkim, ale jakże budującym zdaniu: „Oni przegrali walkę z uzależnieniami, ale mam nadzieję, że Wy dacie radę”. Wypowiedziane słowa wstrząsnęły zgromadzonymi i uświadomiły potrzebę walki z używkami.
Kulminacyjnym punktem imprezy było odczytanie przez asp. sztab. Aldonę Nowak odezwy, która miała zjednoczyć wszystkich, chcących włączyć się w obchody dnia bez uzależnień. Zebrani w amfiteatrze w geście jedności wysłuchali treści odezwy z ręką na sercu.
tekst: Monika Banicka, Martyna Paszek (klasa medioznawcza)
zaloguj się aby dodawać komentarze