W dniach 02.04-07.04.2013 r. odbyła się wymiana młodzieży polsko-niemieckiej organizowana zarówno przez Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, jak i stowarzyszenie JuHu w Berlinie. W tym roku to my gościliśmy uczestników z Niemiec w Polsce, ponieważ wizyty odbywają się naprzemiennie. Hotel „Lech” był miejscem ich noclegu, jak i spożywania posiłków.

Biorąc udział w wymianie mieliśmy możliwość zawrzeć nowe znajomości, poznać kulturę, zwyczaje panujące w ich państwie oraz rozwinąć swoje umiejętności językowe. Organizatorzy zadbali również o wzajemną integrację, która była nie lada wyzwaniem. Pierwsze dni wymiany młodzieży polsko-niemieckiej opierały się na zajęciach sportowych zorganizowanych w hali sportowej. Dyscypliny były bardzo różnorodne, dlatego każdy mógł z pewnością wybrać taki sport, jaki najbardziej jemu odpowiadał. Cały pobyt młodych Niemców w Gnieźnie był bardzo szczegółowo zorganizowany. Zapewnił również nam wiele rozrywki, poczynając od ciągłej możliwości korzystania z basenu znajdującego się obok hotelu, wyjazdu do Poznania na mecz Lech Poznań-Lechia (zakończony wynikiem 4:2) Termy Maltańskie kończąc na Malcie. Odbył się też wyjazd do Torunia. Zwiedziliśmy stadion żużlowy, na którym jeździ w ekstralidze Unibax Toruń. Jest to najnowocześniejszy stadionżużlowy na świecie. W Gnieźnie natomiast prócz wcześniej wspomnianej hali sportowej odwiedziliśmy eSTeDe, gdzie odbyła się projekcja filmu. Największym wyzwaniem dla nas w kwestii integracji były gry, zabawy i wspólne warsztaty, w których to nasza znajomość języka niemieckiego czy angielskiego musiała być troszkę większa niż ‘poziom podstawowy’, z czego bardzo się cieszymy i jesteśmy usatysfakcjonowani. Główną tematyką była tematyka sportowa. Zajęcia te odbywały się w hotelu „Lech”, hali sportowej, jak i w Starowstwie w sali sesyjnej, gdzie zwykle odbywają się rady powiatu.

Mamy nadzieję, że zarówno strona niemiecka, jak i strona polska jest chętna do wzięcia ponownego udziału w kolejnej wymianie, tym razem w Niemczech. Cieszymy się, że mamy możliwość rozwijać się językowo, ponieważ taka współpraca z pewnością motywuje nas do jeszcze większej nauki języków obcych.tekst: Aleksandra Kaźmierczak (klasa humanistyczno-artystyczna)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Jan III Sobieski jest jedynym Polakiem uwzględnionym przez Karla von Clausewitza w rozważaniach nad historią powszechnej sztuki wojennej. Clausewitz zaliczył Sobieskiego do najwybitniejszych wodzów wszechczasów.