teatrfront

W naszym gnieźnieńskim teatrze im. Aleksandra Fredry od 25 marca miał miejsce projekt "Dotknij Teatru", który trwał do 28 marca. Był to projekt ogólnopolski, przygotowywany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Przez cały ten czas uczniowie Uniwersyteckich Klas Medioznawczych uczestniczyli w owym przedsięwzięciu. Dzięki niemu mogliśmy uczestniczyć w wielu spektaklach, próbach otwartych, dyskusjach, mogliśmy także poznać teatr "od kuchni" oraz artystów czy twórców. Przez te trzy dni projektu zgromadzona publiczność w teatrze była witana przez dyrektora teatru - Tomasza Szymańskiego, a dyrektor literacki - Małgorzata Urbaniak - przypomniała, na czym w ogóle on polega oraz co ma na celu projekt "Dotknij Teatru" .

W pierwszym dniu mieliśmy przyjemność obejrzeć występ przygotowany przez grupę "Wentylator" z domu samopomocy "Dom Anki". Aktorami były osoby chore psychicznie i pokazały one publiczności, że zwykła zieloną tkanina ma wiele zastosowań. We wtorek widzom została zaprezentowana próba spektaklu "Pręcik", w której udział brali aktorzy z gnieźnieńskiego teatru. Próba była bardzo krótka, trwała około 40 minut, jednak było to niesamowite oraz przejmujące widowisko. Tematyka spektaklu była trudna, a mianowicie mówiła o śmierci, jednakże została ona przedstawiona w bardzo delikatny sposób. W ostatni dzień projektu "Dotknij teatru" na scenie zagościli najmłodsi aktorzy z przedszkola "Leśne ludki". Dzieci pokazały taniec w parach oraz zaśpiewały hymn swojego przedszkola, aby przybliżyć nam tematykę "Leśnych ludków", które są jak zwierzątka, opiekujące się lasem, dbające o nasze środowisko. Dzieci miały również okazję po swoim wystąpieniu zwiedzić zaplecze techniczne sceny.

Te trzy dni w teatrze dały nam bardzo wiele. Zdobyliśmy nowe doświadczenie, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Mieliśmy okazję uczestniczyć w dyskusji z aktorami gnieźnieńskiego teatru, jak i z osobami z domu samopomocy "Dom Anki". Pierwszy raz oglądaliśmy pracę aktorów, którzy są chorzy. Jednak to nic nie zmienia. Oni tak samo kochają sztukę, ich praca jest w pełni profesjonalna, a efekt końcowy jest bardzo dobry. Zobaczyliśmy również, że dzieci pomimo swojego bardzo młodego wieku oraz niewielkiego doświadczenia, bardzo dobrze poradziły sobie z powierzonym im zadaniem, pełne skupienie i zadowolenie panowały na ich twarzy. Jednakże dzięki uczestniczeniu w tym projekcie mogliśmy być bliżej sztuki oraz odkryć jej głębię i poczuć fascynujący przekaz. Za te niezwykłe doświadczenie dziękujemy pani Małgorzacie Urbaniak, odpowiedzialnej za organizację.tekst: Klaudia Skaczko i Hanna Nymś (klasa medioznawcza)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.