wymiana

W dniach 08.10-14.10.2012 r. odbyła się wymiana młodzieży polsko-niemieckiej organizowana zarówno przez Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, jak i stowarzyszenie JuHu w Berlinie.

Głównym celem spotkania było podjęcie tematu nazizmu w czasie II wojny światowej (Weltkrieg II) oraz uświadomienie młodzieży, ile trudu włożyły wcześniejsze pokolenia niosąc pomoc żydowskiej społeczności, co nie ulega wątpliwości, jest tematem trudnym dla obu stron. Zrozumienie tych wszystkich spraw ułatwiły nam zajęcia warsztatowe, wyjazdy w miejsca przedstawiające tamte czasy, jak i projekcja filmu pt. "Chłopiec w pasiastej piżamie”.



Biorąc udział w wymianie miałyśmy możliwość poznać ciekawe osoby, ich kulturę, zwyczaje panujące w domach oraz rozwinięcie swoich umiejętności językowych. Organizatorzy zadbali również o wzajemną integrację, której doświadczyłyśmy poprzez wspólne przygotowywanie posiłków, gry zespołowe, dyskotekę, a także wyjazdy w ciekawe miejsca.



Początkowo zwiedziliśmy Fuhlendorf, gdzie znajdowało się nasze schronisko. Po wyjściu ze schroniska rozkoszowałyśmy się widokiem Morza Północnego. Kolejnego dnia odwiedziłyśmy średniowieczne miasteczko Bart, które składało się z małych malowniczych uliczek, niespotykanych rzeźb, nadawajcych urok całemu miastu. Jedną z głównych atrakcji byłwyjazd do Oceanarium w Straslundzie. Mogłyśmy oglądać tam zza szyb wszystkie stworzenia żyjące w Morzu Północnym. W Rostocku zasmakowałyśmy świeżej morskiej ryby i przyglądałyśmy się statkom dobijającym do brzegu. W Rugii zwiedzałyśmy Centrum dokumentacyjne w Prorze. Ten ośrodek wypoczynkowy Hitlera składać się miał z ośmiu budynków mieszkalnych, tworzących ośrodek wypoczynkowy o długości 5 km, w którym łącznie mieszkać mogło 20 tysięcy osób. Wyposażony w dwa baseny ze sztuczną falą, teatr, kino oraz halę widowiskową w pełni przeznaczoną dla obywateli niemieckich. Projekt jednak nie został ukończony ze względu na okoliczności zbliżającej się wojny. Miejscowość Binz wywarła na nas ogromne wrażenie. Czuliśmy się tam tak, jak w polskim Sopocie. W ostatnią sobotę pojechaliśmy nad Nordsee, skąd każdy przywiózł muszelki, zjedliśmy wspaniałe lody niemieckie i wyszukiwaliśmy meduz na brzegu morza. W ostatni dzień, dzień wjazdu, po rozstaniu się z grupą niemiecką,zwiedziałyśmy kilka zabytków w Berlinie. Reichstag, mur berliński, Bramę brandenburską, Checkpoint Charcie, Aleksander Platz oraz Bundesregierung- siedzibę Angeli Merkel. Po długiej podróży i męczącym dniu wróciłyśmy do szkoły, by nadrobić zaległości.

Mamy nadzieję i bardzo wierzymy, że to nie jest pierwsza i ostatnia nasza wymiana! Będziemy bardzo mile wspominać ten czas.


tekst: Aleksandra Kaźmierczak kl. II „a”
zdjecia: Izabela Głowacka kl.3e



Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.