legitymacja

12 października 2012r. w Kolegium Europejskim w Gnieźnie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego klas uniwersyteckich. W uroczystości udział wzięli uczniowie III LO im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie, I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, LO im. Prymasa Tysiąclecia ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy i z LO w Koninie.
 

Na wstępie przywitano zaproszonych gości, następnie głos zabrali pani prof. Eliza Grzelak, pan prof. Kazimierz Dopierała i pani mgr Wiesława Patyk w imieniu pani dyrektor mgr Beaty Czechańskiej. Uczniom zostały wręczone indeksy i legitymacje klas uniwersyteckich. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcia, po czym uczniowie udali się na wykłady.



Pierwszy wykład na temat języka i płci
na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Gnieźnie dla Uniwersyteckich Klas Medioznawczych poprowadziła pani profesor Eliza Grzelak. Bardzo wyraźnie podkreślała, że kobiety mówią inaczej niż mężczyźni. Różnią się oni przede wszystkim oczekiwaniami, które stawia przed nimi świat. Język kobiet odzwierciedla swoje, indywidualne postrzeganie świata, natomiast płeć męska nie potrafi słuchać, przyjmuje do wiadomości tylko to, co zagraża jej pozycji społecznej. Dopiero wtedy zaczyna niemal natychmiast szukać rozwiązania. Płeć piękna za to bardzo dużo werbalizuje, potrzebuje nieustannej rozmowy. Udowodniono w badaniach także, że jeśli kobiety mówią coś głośno to, co myślą, są w stanie szybciej przyswoić wiadomości.



Mężczyźni lubią prowadzić monolog, formułują wtedy swoje własne oczekiwania, nie czekając na żadne odpowiedzi. Ich rola publiczna polega na układaniu krótkich, najważniejszych tez oraz rywalizacji między sobą o niemal wszystko. Kobiety większą uwagę poświęcają formie wypowiedzi, nie starają się dominować , lecz nawiązać kontakt. Bardzo często odwołują się do szczegółów. Na koniec pani profesor stwierdziła, że rozumienie się płci przeciwnych jest możliwe, lecz każdy ma swoją kulturę, którą trzeba szanować oraz zrozumieć, aby nie doszło do konfliktu.
 
tekst: Kinga Rozmarynowska i Patrycja Kurek  (klasa medioznawcza)
zdjęcia: Patrycja Kurek (klasa medioznawcza)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.