pol

 21.11.2022r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie uczniowie klas 1D i 1B uczestniczyli w zajęciach “Spójrz w lustro! Co widzisz?” Prelegentem był policjant - asp. Rafał Milczewski. Celem spotkania było uświadomienie uczestników, jakie są konsekwencje, zarówno prawne, jak i społeczne, korzystania z używek i picia napojów alkoholowych. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i wypowiadania swojego zdania.

Głównym omawianym zagadnieniem były uzależnienia behawioralne. Takie uzależnienia dotyczą wielokrotnego powtarzania danej czynności, to m.in. pracoholizm i nadmierne korzystanie z social mediów. Duże zainteresowanie uczniów wywołał temat cyberprzemocy. Przedstawione zostały konsekwencje prawne, a mianowicie odpowiedzialność karna dla osób po trzynastym roku życia, których traktuje się przy tych przestępstwach jako nieletnich sprawców czynu karalnego, zgodnie z zapisami „Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich”. Przykładami cyberprzemocy są hejt, prześladowanie i zastraszanie. Omawianymi przejawami demoralizacji, na które wskazał prowadzący, są m.in. spożywanie alkoholu i nierealizowanie obowiązku szkolnego przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia. Kolejna część spotkania poświęcona była alkoholizmowi nieletnich. Omówione były skutki zdrowotne, czyli zmiany w strukturze mózgu, osłabnięcie pamięci, zaburzenie koncentracji, itd.

Na koniec uczniowie mieli możliwość zadania pytań, a spotkanie było dla uczestników lekcją o tym, jakie poważne konsekwencje zdrowotne, społeczne i karne mogą ich spotkać za korzystanie z używek. Spotkanie to urozmaiciło zajęcia profilowe klasy psychologiczno-językowej i social media, ponieważ poruszane zagadnienia dotyczą tych kwestii, którymi chcielibyśmy się kiedyś zajmować zawodowo.


Julia Masłowska – 1d, klasa psychologiczno-językowa
 


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.