teatr

W ramach akcji "Dotknij teatru", propagującej Międzynarodowy Dzień Teatru uczniowie klasy medioznawczej zaproszeni zostali do gnieźnieńskiego Teatru im. A. Fredry. Hasłem dnia było: "Nie bój się sceny, nie bój się tremy". Mogliśmy przyglądać się prowadzonym warsztatom, gdzie dowiedzieliśmy się paru rzeczy o postawach, gestach oraz mimice na teatralnej scenie.
 

Po zakończonych warsztatach udaliśmy się, by zwiedzić teatr "od kuchni". Zapoznaliśmy się z wieloma interesującymi miejscami i pomieszczeniami. Poznaliśmy także trudy pracy oświetleniowców i dźwiękowców, a także tajniki pracy inspicjenta. Warto podkreślić, że przez pracowników teatru zostaliśmy przyjęci bardzo życzliwie. Z cierpliwością odpowiadali na nasze pytania, opowiadali o swej roli w tym przybytku sztuki. Dowiedzieliśmy się, jak i gdzie powstają - często ogromne - dekoracje i dowiedzieliśmy się, że główny stolarz pracuje dla teatru już 33 lata.



Niesamowite kostiumy są dziełem bardzo sympatycznych Pań, które czynią cuda na swych maszynach do szycia. Poznaliśmy osoby odpowiadające za wygląd aktorów, także za ich stroje czy makijaż. Inspicjent - Pani Ela - pracuje w teatrze już 15 lat, więc jest niesamowicie z nim zżyta, świadczy to o tym, że ludzie pracujący w tym miejscu, oddają mu całych siebie, silnie angażują się w swoją pracę i kochają ją. Wygląd, od strony uczesania i często potrzebnych peruk, wąsów czy też dodatkowej brody, aktorzy zawdzięczają Pani Marysi, która pracuje już od 35 lat.



Zwiedziliśmy niemal każde pomieszczenie na terenie budynku. Jedna z uczestniczek zwiedzania i warsztatów zgodziła się udzielić wywiadu. Wszyscy byli przejęci możliwością takiego poznania teatru, który tak naprawdę jest nasz. To nasz gnieźnieński skarb.



tekst: Klaudia Mróz, Krzysztof Sarniak (klasa medioznawcza)



Tagi: Międzynarodowy Dzień Teatru


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.