Rak2021

 W dniu 24 marca klasa ratownictwa medycznego 2AG wzięła udział w prelekcji mającej na celu uświadomienie jej odbiorcom, jak dużym zagrożeniem we współczesnym świecie są choroby nowotworowe oraz jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Największy wpływ na występowanie raka wywiera styl życia, bo aż 53%. Znacznie niżej znajdują się: czynniki genetyczne i środowiskowe oraz opieka zdrowotna (10%). Na występowanie raka wpływają też używki, takie jak alkohol, palenie tytoniu oraz zażywanie innych substancji psychoaktywnych.Aby zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu, należy utrzymywać prawidłową masę ciała oraz dbać o aktywność fizyczną. Nie tylko należy unikać nadwagi, ale również i niedowagi.

Nowotwór powstaje wskutek mutacji w strukturze DNA. To nadmierny i nieprawidłowy rozrost komórek naszego organizmu. Rak płuca według statystyk jest nowotworem o najwyższej śmiertelności wśród chorych, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Dzięki kolonoskopii można zapobiegać rakowi jelita grubego.

Im większe BMI, tym większa szansa na zachorowanie na choroby cywilizacyjne. Wraz z wiekiem nasz metabolizm zwalnia. Ponadto jesteśmy uzależnieni od cukru i jemy w nieregularnych porach; często pomijane jest śniadanie, a kolacja jest z kolei obfita, co nie służy zdrowiu.

Zła dieta jest drugą przyczyną występowania raka zaraz po paleniu.

Soja spożywana w młodym wieku może zwiększyć ryzyko występowania raka piersi u młodych kobiet. W obecnych czasach nie ma też soi, która nie byłaby zmodyfikowana.

60% piramidy żywnościowej to zdrowa dieta, 30% to ruch. Jednak równie ważna jest redukcja stresu i nie przebywanie w bardzo głośnych miejscach.

Równie ważne jest regularne badanie się, np. w przypadku raka szyjki macicy regularne pobieranie wymazów.

Wysiłek fizyczny powinien trwać co najmniej godzinę. W czterdziestej minucie treningu następuje spadek stresu i spalanie tkanki tłuszczowej. Przez pierwsze minuty treningu nasz organizm dopiero adaptuje się do wysiłku, który wykonujemy.

Zaraz po raku płuc największe żniwo zbiera rak jelita grubego i prostaty (u mężczyzn) oraz rak piersi (u kobiet).Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.