Królowie2020

W poniedziałek 6 stycznia 2020 roku przez Gniezno przeszedł Orszak Trzech Króli pod hasłem „Cuda ogłaszają”, by oddać pokłony w stajence na Wzgórzu Lecha. Orszak wyruszył z placu za Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie i dotarł do katedry. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, śpiewając kolędy i pastorałki, towarzyszyli im w barwnym korowodzie w czerwonych, niebieskich i zielonych koronach. Przy schodach katedralnych słowo do zgromadzonych skierowali m.in. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce i abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Pierwszy przystanek miał miejsce na Rynku, gdzie na Kacpra, Melchiora i Baltazara oczekiwała Maryja Królowa Polski. Kolejno, z okrzykami „Bóg się rodzi – moc truchleje!” dotarli do stajenki, przy której stróżowały alpaki. Złożenie darów Dzieciątku Jezus oraz ustawienie żywej szopki odbyło się przy schodach katedralnych, obok pomnika Bolesława Chrobrego, gdzie słowo do zgromadzonych skierowali m.in. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce i abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Włoski duchowny przekazał pozdrowienia od Papieża Franciszka, a także wyraził przekonanie, że: - Ten aplauz dla Ojca Świętego stanie się modlitwą! Był rzut koroną w niebo, a także błogosławieństwo dla Gnieźnian.

W trakcie tegorocznego Orszaku Trzech Króli organizatorzy – oprócz przekazu związanego z narodzinami Jezusa i radością świąt Bożego Narodzenia – nawiązali też do lokalnych wydarzeń w Kościele. Z tego względu przybliżona została postać i nauczanie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Organizatorami gnieźnieńskiego Orszaku Trzech Królu byli: parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Katolicka Szkoła Podstawowa Rodzice - Dzieciom im. Kardynał Stefana Wyszyńskiego, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego wraz z klasa policyjną, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Centrum Kultury eSTeDe „Scena to Dziwna”, Powiatowe Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Bezdomnym i Integracji Społecznej w Gnieźnie „DOM” - które zbudowało szopkę dla św. Rodziny oraz gnieźnieńscy Harcerze ZHP. 

tekst i zdjęcie pochodzą z portalu:http://www.informacjelokalne.pl/


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017

Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.