11 listopada w III LO
wtorek, 15.11.2011
flaga

W związku z obchodami Święta Niepodległości w naszej szkole miało miejsce kilka wydarzeń. 9 listopada 2011 roku w III LO im. Jana III Sobieskiego odbyła się akademia związana z upamiętnieniem rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięła w niej udział cała społeczność szkolna. Przedstawienie zostało przygotowanie przez uczniów klasy IIIA o profilu humanistyczno - artystycznym i zostało ciepło przez wszystkich przyjęte. Były wiersze, opowieści, ale i nie zabrakło też patriotycznych pieśni. Nad całością czuwała Pani Profesor Marzena Makohońska. 10 listopada 2011 roku klasy o profilach z rozszerzoną historią, wraz z inicjatorką akcji: Panią Profesor Alicją Dolatą, poszły na film: 1920 BITWA WARSZAWSKA. Film jest wielkim freskiem historycznym o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. To także jedna z pierwszych w Europie i pierwsza w Polsce, pełnometrażowa produkcja zrealizowana w 3D. Reżyserem filmu jest Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara, mistrz wielkich widowisk historycznych. Dnia 9 listopada odbyła się VIII edycja konkursu historycznego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Konkurs składał się z dwóch niezależnych części. Etap pierwszy - testowy - dotyczył znajomości tematyki z historii Polski z lat 1914 - 1922, drugi natomiast polegał na wykonaniu prezentacji multimedialnej na jeden z dwóch wybranych tematów: "Droga do wolności - od upadku do niepodległości" i "Józef Piłsudski i Roman Dmowski - twórcy niepodległej Rzeczypospolitej". W części testowej uczestniczyli uczniowie klas pierwszych: Agata Dolata (Ib), Dawid Skwarek ( Ib), Sebastian Zykowski (Ib), Mateusz Kwaśniewski (Ie) oraz Łukasz Marmurowicz (Ie). Prezentacje złożyły natomiast uczennice klasy Ib: Kinga Ziętek i Martyna Paszek, z klasy Ic: Ewelina Różańska, Agnieszka Gronowska, Patrycja Janowska,Dominika Eichhorst, Anna Bułat, Roksana Paterek, Martyna Oelke, Sandra Łeńska, Dominika Ciesielska, z klasy Ie: Mateusz Kwaśniewski, Łukasz Marmurowicz, Filip Tomczak, Dawid Meller, Bartosz Urbanowicz, Krystian Śrama, Denise Peridis. Przygotowaniem obu części konkursu zajęła się Pani Profesor Magdalena Tomczykowska. Laureatami konkursu zostali: w części testowej - trzecie miejsce - Łukasz Marmurowicz, w kategorii prezentacji - 1 miejsce - Mateusz Kwaśniewski, 3 miejsce - Krystian Śrama. Wyróżnienie otrzymała Anna Bułat.



Ostatnim elementem obchodów był wyjazd do Poznania 12 listopada 2011 roku w ramach projektu "Enigma. Odszyfruj zwycięstwo" grupy uczniów z naszego LO
. Konkurs był zorganizowany przez Urząd Marszałkowski, a odbywał się w auli Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, a prowadził go dr Marek Grajek. Po teoretycznej części, prezentującej pracę kryptologa, przeprowadzono praktyczny sprawdzian, polegający na odszyfrowaniu wiadomości. O zwycięstwie decydował czas i kolejność zgłaszanych poprawnych rozwiązań. W konkursie wzięło udział 45 drużyn z całej Wielkopolski. III LO reprezentował zespół o kryptonimie "Sobieski" w następującym składzie: Honorata Ziętara, Marta Koszela, z klasy IIIa, Weronika Pęczkowska, Joanna Kędziora z IIIe oraz gościnnie Mikołaj Maćkowiak z technikum we Wrześni. Nasza drużyna, pomimo że nie znalazła się w finałowej trójce wyróżniona została za wykorzystywanie intuicji w rozszyfrowywaniu wiadomości. Prowadzący konkurs odnotował ten fakt w osobistej dedykacji dla naszych reprezentantów. Opiekunem naszych kolegów była Pani Profesor Magdalena Tomczykowska. Wszystkim pasjonatom historii z III LO serdecznie gratulujemy, a Paniom uczącym historii serdecznie dziękujemy za możliwość rozwijania naszych pasji.



tekst: Małgorzata Deszcz (klasa medioznawcza)


Tagi: 11 listopada, III LO, Gniezno, konkurs historyczny


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Trumna z ciałem zmarłej we Francji Marysieńki znalazła się w Polsce w tajemniczych okolicznościach. Legenda mówi, że gdy pewnej majowej nocy 1716 roku zbudzony dzwonem u furty Kapucyn otworzył wejście nie zastał nikogo - tylko trumnę Marii Kazimiery.