W miniony piątek 9. marca, w auli III LO gościliśmy pana Jarosława Górnego - kuratora sądowego do spraw nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Gnieźnie. Były to ostatnie z cyklu zajęcia zaplanowane na ten rok szkolny, realizowane w ramach edukacji prawnej.
Spotkanie przybliżyło nam specyfikę pracy kuratora, uzmysławiając, że jego rolą jest nie tylko dostarczanie informacji na użytek sądu, ale także wspieranie, opieka, pomoc doradcza osobom, które na mocy sądowego orzeczenia zostały powierzone jego pieczy. Pan kurator wyjaśnił nam, że problemy, z którymi styka się na co dzień są bardzo różne. Najczęściej to uzależnienia, bieda, problemy rodzinne, trudności z adaptacją społeczną. Skuteczna praca kuratora, to częste kontakty z podopiecznymi. Zebrane podczas nich informacje służą mu do zbudowania metod rozwiązania problemów. Największą trudnością jest jednak dostosowanie tych metod do realnych możliwości tak, by praca kuratora dawała wymierne efekty resocjalizacji.
Młodzież dowiedziała się także jakie środki wychowawcze wobec nieletnich może zastosować sąd rodzinny - od upomnienia, poprzez zobowiązanie do uczestniczenia w zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, nadzór kuratora, aż do bardzo radykalnych metod jak umieszczenie w zakładzie poprawczym.
Zajęcia pozwoliły też na zapoznanie się z wieloma pojęciami z zakresu prawa rodzinnego, m.in. definicją kurateli, opieki, nadzoru, czy różnicą w pojęciach nieletni i małoletni.
Dzięki tegorocznym spotkaniom młodzież naszego liceum poznała tajniki pracy nie tylko kuratora sądowego, ale także sędziego, adwokata, czy mediatora.
zaloguj się aby dodawać komentarze