Humaniści i żołnierze wyklęci
niedziela, 11.03.2018
wykleci2018

1 marca bieżącego roku klasa humanistyczna brała udział w wykładzie dotyczącym żołnierzy wyklętych. Spotkanie miało na celu uzmysłowić uczniom, jak ważna była rola obrońców ojczyzny w naszym życiu i ile warto o nich wiedzieć.



Wydarzenie rozpoczęto pięknymi wykonaniami piosenek patriotycznych w aranżacji uczniów I LO. Wszyscy byliśmy zachwyceni. Nadeszła pora na główny punkt programu, czyli przedstawienie informacji na temat naszych gnieźnieńskich bohaterów, tj. : ppor. Leona Wesołowskiego, ppłk. Antoniego Henryka Prackiego, Franciszka Typańskiego, Edwarda Jagła czy Lecha Solarka. To właśnie o nich mogliśmy dowiedzieć się najwięcej, dzięki rodzinom żołnierzy, które zgodziły się powiedzieć parę słów o swoich dziadkach, ojcach i stryjach, a wszystko to za sprawą ks. Michała Sołomieniuka, który postanowił odnaleźć tychże krewnych.



Całość spotkania przeplatana była zaprezentowaniem teledysku grupy raperów do piosenki pt: "Wichura", który odzwierciedlał historię Leona Wesołowskiego, a także krótkiego spotu reklamowego o Ogólnopolskim Turnieju Szachowym Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gnieźnie, na który wszyscy są serdecznie zaproszeni.



Z wykładu wyszliśmy bogatsi o nową wiedzę, ale również i wzruszeni drastycznymi przeżyciami gnieźnieńskich żołnierzy. Myślę, że te wiadomości, które tego dnia nabyliśmy, przydadzą nam się w lepszym postrzeganiu naszej przeszłości.



tekst: Wiktoria Błażykowska (klasa humanistyczna)


Tagi:


Komentarze
Nie ma żadnych komentarzy!
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski miał dwa pogrzeby. Pierwszy odbył się w połowie 1696 roku, gdy ciało monarchy pochowano w kościele Kapucynów. Drugi miał miejsce w lecie 1733, wówczas zwłoki monarchy i trumnę z ciałem królowej Marysieńki pochowano na Wawelu.