11 lutego, na całym naszym kontynencie, obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru 112. Jest to jednolity numer alarmowy, obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Służy on wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, m. in. o pożarach, wypadkach drogowych, kradzieżach, porażeniach prądem i wielu innych.
Uczniowie klasy 1a – przyrodniczej (ratownictwa medycznego) zorganizowali w III LO Dzień Numeru 112. W ostatnich godzinach przed feriami zimowymi społeczność naszej szkoły dowiedziała się o historii tego numeru, a także o tym, w jakich sytuacjach należy po niego sięgnąć. Warto bowiem pamiętać, że kierowanie połączeń na numer alarmowy 112 jest bezpłatne. Wybranie go nie wymaga karty SIM ani odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Nie warto również składać fałszywych zgłoszeń.
Trzeba wiedzieć, że dzwoniąc na 112 automatycznie ukazuje się nasz numer telefonu, położenie oraz imię i nazwisko osoby, na którą został zarejestrowany telefon, dane są także wyświetlane w przypadku numerów zastrzeżonych.
Jeżeli dzwonimy bez żadnego celu, nasz numer zostaje zablokowany i gdy będziemy potrzebować prawdziwej pomocy, to jej nie otrzymamy. Dodatkowo (według najnowszych przepisów) może nam grozić kara pozbawienia wolności, aresztu lub grzywna do 1500 zł. Według danych z 2017 roku niemal połowa zgłoszeń była fałszywa.
Pamiętajcie - nr 112 ratuje życie!!!
zaloguj się aby dodawać komentarze