Powrót blogowania.
niedziela, 05.02.2012 Blog należy do: Erason

 Witam wszystkich!


Od dziś blogowanie na stronie naszej szkoły wraca do łask. Będziemy tutaj pisać o wydarzeniach z życia szkoły, a także o nowościach, które wydarzą się w naszym zyciu, badź już się wydarzyły.

W czwartek kilka klas z naszej szkoły wybrało się do kina ,, Helios " na film Agnieszki Holland pod tytułem: ,,W ciemności". Film wzbudził najróżniejsze emocje. Niektorym się podobał, innym nie za bardzo. Myślę, że ta rozbieżność wynikała z różnicy gustów, a przecież o gustach się nie dyskutuje. W każdym bądź razie wszyscy byli wstrząśnieci historią głównych bohaterów.

Pozwolę sobie tutaj przytoczyć recenzję filmu uczennicy klasy Ia: Oleny Piotrowskiej.



Recenzja filmu „W ciemności”

Akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej we Lwowie. Główny bohater, Leopold Socha, pracownik kanałów, zgadza się pomóc grupie Żydów, którzy uciekli z getta. Nie czyni tego jednak ze szlachetnych pobudek. Po prostu chce zarobić. Jest typowym cwaniakiem, któremu nadarzyła się okazja do dodatkowego zarobku. Z czasem jednak Poldek „przywiązuje się” do swoich podopiecznych. Kiedy okaże się, że nie mają pieniędzy, nadal im pomaga, mimo, że ryzyko jest coraz większe. Przemiana bohatera nie jest pokazana w jakiś patetyczny sposób. Bohater po prostu robi swoje i nie przeżywa jakiś specjalnych rozterek. Po drodze musi zmierzyć się ze swym kolegą, inspektorem policji, który poszukuje ukrytych w kanałach Żydów. Wie, że  od jego decyzji zależy życie wielu osób. Pewność, że Socha jest po stronie Żydów, za których czuje się odpowiedzialny, zyskujemy w scenie komunii jego córki. Ukryci w kanałach Żydzi przeżywają gehennę. Niektórzy z nich nie wytrzymują i próbują uciekać chociaż jest to ucieczka donikąd. Jesteśmy świadkami drastycznych scen, które ukazują obłęd niektórych bohaterów.

Film Agnieszki Holland jest zupełnie inny niż wszystkie filmy o Holocauście.  Nie  epatuje przemocą,  jednak odtwarza wydarzenia w sposób niezwykle realistyczny. Duża w tym zasługa autorki zdjęć Joanny Dylewskiej, która zestawia mrok podziemi, kręte, ciemne kanały z ujęciami rozgrywającymi się na powierzchni. Jednak o wartości filmu decyduje przede wszystkim wybitna kreacja  aktorska Roberta Więckiewicza. Warto również wspomnieć o tym, że  „W ciemności” został nominowany do  Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Nawet jeśli nie zdobędziemy statuetki i tak to wielka duma dla polskiej kinematografii.  

Polecam wszystkim obejrzenie tego filmu, chociażby ze względu na nominację do Oscara, bo przecież nie tak często mamy okazję dostać takie wyróżnienie.

Pozdrawiam i życzę udanej niedzieli.




Komentarze

Nie ma zadnych komentarzy!
Skomentuj
zaloguj się aby dodawać komentarze


Konsultacje dla rodziców
21.03.2017
Drzwi otwarte
08.04.2017
Rekolekcje
10-12.04.2017
Wiosenna przerwa świąt...
13-18.04.2017
Pisemny egzamin matura...
04.05.2017





Jan III Sobieski jest jedynym Polakiem uwzględnionym przez Karla von Clausewitza w rozważaniach nad historią powszechnej sztuki wojennej. Clausewitz zaliczył Sobieskiego do najwybitniejszych wodzów wszechczasów.